Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Żeby pamiętać, trzeba wiedzieć
Wpisany przez Administrator
wtorek, 22 kwietnia 2014 08:59

Foto 1      Uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem p. Marty Cięciery przygotowali gazetkę informacyjną przypominajacą rocznicę tak zawanej Zbrodni Katyńskiej. 

 

       Przypomnijmy - wiosną 1940r. na rozkaz najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich rozpoczęły sie masowe egzekucje więźniów z obozów dla jeńców wojennych w Ostaszkowie, Kozielsku i Ostaszkowie. Przebywali w nich głównie oficerowie  i podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza,  Służby Więziennej i Policji, a także osoby cywielne. Wszyscy oni zostali aresztowane po wkroczeniu na polskie tereny we wrześniu 1939 r. wojsk radzieckich. Miejscami straceń były lasy w Katyniu niedaleko Smoleńska, budynki Zarządów Obwodowych NKWD w Charkowie i Kalininie (mogiły w Charkowie i Miednoje). Miejsc straceń osób cywilnych nie do końca znamy - prawdopodobnie były to więzienia w Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Masowe mogiły więźniów z tych więzień odkryto w Bykowni i Kuropatach.

     Zbrodnia ta, ze względu na jej ideologiczne umotywowanie względami klasowymi, a faktycznie narodowymi, masowość i ówczesny sojusz ZSRR z III Rzeszą, jest według oceny prawnej Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej – uznawana za ludobójstwo, zbrodnię przeciwko ludzkości i zbrodnię wojenną.

Foto 2Foto 3

 

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone