Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Klasy Szóste w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich
Wpisany przez Administrator
wtorek, 06 czerwca 2017 13:33

01W dniach 16-18 maja 2017 roku uczniowie z klas VI wraz z opiekunami panią Katarzyną Pocińską, panią Dominiką Kura, panią Eweliną Głuchowską oraz panem Grzegorzem Madeja wyjechali na zieloną szkołę. Nadrzędnym celem wyjazdu było zainteresowanie młodzieży mazurskim regionem ze szczególnym uwzględnieniem jego walorów historycznych, kulturowych, turystycznych i rekreacyjnych, a także upowszechnianie atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego oraz regeneracja sił fizycznych i psychicznych.

Zbiórka została zaplanowana na godzinę 5.30. Po sprawdzeniu listy obecności i załatwieniu wszystkich spraw organizacyjnych, uczestnicy wycieczki odjechali do Augustowa. Na miejsce dojechali około godziny 11.00. Następnie wszyscy zakwaterowali się w pensjonacie „August” w wyznaczonych wcześniej pokojach.

Pierwszym punktem programu był rejs statkiem po jeziorze do Sanktuarium Jana Pawła II. Była to niezapomniana przygoda dla szóstoklasistów, którzy mieli możliwość zapoznania się z florą i fauną tego regionu Polski. Młodzi ludzie poznali także nowe obiekty kulturalne i spotkali się z ciekawymi ludźmi żyjącymi w tamtej okolicy. Uczniowie bardzo dobrze się bawili podziwiając piękne widoki, a przy okazji umacniali koleżeńską współpracę.

Po pełnym wrażeń rejsie wszyscy udali się do miejsca zakwaterowania, gdzie czekały nie tylko ładne pokoje, ale także smakowity posiłek i życzliwy personel. Po kolacji i chwili odpoczynku wszyscy stawili się na zbiórce przed ośrodkiem i udali się na spacer bulwarem rzeki. Piesza wędrówka stanowiła świetną okazję do rozmów i umocniła relacje między uczestnikami wyjazdu. Następnie wszyscy udali się do swoich pokoi, gdzie w grupach dzielili się wrażeniami z pierwszego dnia pobytu w malowniczym Augustowie oraz grali w gry planszowe.

Drugi dzień wyjazdu obfitował w szereg atrakcji. Dzień rozpoczął się pobudką o godzinie 7.00. Po śniadaniu autokarem dojechali do miejscowości Płociczno, gdzie odbyli przejażdżkę po Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskim Parku Narodowym zabytkową Wigierską Koleją Wąskotorową. Była to prawdziwa lekcja historii podczas której uczniowie dowiedzieli się, że kolejka została wpisana do rejestru zabytków jako cenny wytwór techniki i jako jedna z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce. Podczas podróży kolejką uczestnicy wycieczki kilkakrotnie zatrzymywali się. Pierwszym przystankiem na trasie była Binduga. To miejsce widokowe położone na wysokim brzegu jeziora Wigry. Stamtąd roztacza się wspaniały widok na malowniczą zatokę. Następnie uczniowie zatrzymali się w Bartnym Dole nad Wigrami i podziwiali piękną panoramę z największymi w Polsce wyspami jeziornymi: Ordów i Ostrów.

Stacja Krusznik, czyli dawna duża składnica drewna, stanowiła kolejny przystanek kolejki. W tym miejscu można odpocząć w „Zielonej Karczmie”, zjeść pyszny posiłek i wesoło spędzić czas w ogrodzie. Ostatni postój miał miejsce w dawnej stanicy harcerskiej. Tam wycieczkowicze zeszli na pomost i z wysokiego brzegu jeziora Wigry podziwiali widoki.

Po ekscytującym przedpołudniu szóstoklasiści udali się do klasztoru Kamedułów, który usytuowany jest na wzgórzu nad jeziorem Wigry. Uczniowie poznali ciekawostki związane z władcami Polski, którzy odwiedzali klasztor i przyczynili się do jego rozbudowy. Tam też zjedli obiad, chwilę odpoczęli i wyruszyli do parku wodnego w Suwałkach. To była prawdziwa lekcja wychowania fizycznego! Uczniowie wykazali się sprytem i zręcznością podczas zabaw na zjeżdżalniach wodnych. Mniej odważni spędzali czas w jacuzzi. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do miejsca zakwaterowania.

Dopełnieniem drugiego dnia pobytu na Mazurach były zabawy przy grillu. Nie zabrakło dobrej muzyki i śpiewu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pana Grzegorza Madeję w roli muzyka grającego na gitarze i śpiewającego młodzieżowe piosenki. Nikt też nie był głodny, wszyscy z apetytem zjedli pieczone kiełbaski i grillowanego kurczaka.

Ostatni dzień zielonej szkoły rozpoczął się sprzątaniem pokoi, pakowaniem się i przygotowaniem do zwiedzania Augustowa. Po pysznym śniadaniu uczestnicy wycieczki mieli okazję pospacerować uliczkami Augustowa i w okolicznych sklepikach zakupić pamiątki dla najbliższych. Nie zabrakło czasu na odwiedzenie kawiarni i spróbowanie augustowskich lodów i słynnego sękacza. To był czas na podsumowanie wyjazdu i pożegnanie się z Mazurami. Po obiedzie uczniowie wyruszyli w drogę powrotną do domu. Do Krasnegostawu wrócili około godziny 18.00 uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień, z bogactwem nowej wiedzy i doświadczeń.    Program zielonej szkoły był wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Każdy uczestnik wyjazdu miał szansę pokazania się z jak najlepszej strony, gdyż zadania, które przed nim stawiali nauczyciele, były dostosowane do jego  możliwości. Dzieci, które wyjechały na zieloną szkołę uczyły się samodzielności, samokontroli i samooceny. W trakcie trwania zajęć poznawały słabe i mocne strony swojej działalności.

 

0102030405060708091011121314151617

Adrianna Dras

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone