Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Ważna rocznica - pamiętamy o bohaterach!
Wpisany przez Administrator
piątek, 04 marca 2016 15:14

11 marca po raz kolejny obchodziliśmy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – ustanowione prze Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w lutym 2011 roku.

„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi.

Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Jeszcze raz „poszli do lasu” bronić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD. Po wielu latach dowiadujemy się oficjalnie, że ludzie tacy jak rotmistrz Witold Pilecki, generał Fieldorf „Nil” czy „Inka” Danuta Siedzikówna nie byli przestępcami, a bohaterami, którzy nie godzili się na rządy komunistów.

Z tej okazji przygotowano tematyczną gazetkę oraz krótką audycję w szkolnym radiowęźle, które pozwoliły uczniom jeszcze lepiej poznać sylwetki bohaterów niepodległościowego podziemia.

2 3

 

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone