Szkoła da się lubić
wtorek, 05 kwietnia 2016 08:37

Debata 0621.03.2016r. odbyła się debata uczniowska przygotowana przez wychowawców klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej. Celem debaty było umożliwienie wymiany poglądów i argumentów na wyznaczony temat, poznanie przez uczniów w praktyce zasad prowadzenia dyskusji w grupie i umożliwienie ustosunkowania się do tez i poglądów oponentów.

Temat, atrakcyjny dla uczniów, był ściśle związany  z realizowanymi w szkole zagadnieniami zawartymi w programie wychowawczym i profilaktycznym. Dwa zespoły uczniowskie miały za zadanie znalezienie argumentów przemawiających za tezą, że szkołę da się lubić oraz argumentów przeczących tej tezie. Obie grupy przygotowywały się do wystąpień podczas godzin wychowawczych, a podczas debaty wybrani liderzy grup przekazali zebranym wypracowane wcześniej argumenty. W debacie brała także udział grupa „neutralnych obserwatorów” – uczniów klas III gimnazjum, którzy po każdej części debaty mogli zadecydować, które argumenty są dla nich bardziej lub mniej przekonujące.

Debatę poprzedziła ankieta on-line, w której uczniowie anonimowo wypowiadali się na tematy związane z 5 zagadnieniami. Bezpośrednio przed debatą z wynikami ankiety zapoznani zostali wszyscy uczestnicy. Tematyka dyskusji obejmowała obszary:

1. szkoła jako placówka edukacyjna (sposób kształcenia, różnorodność i tematyka zajęć lekcyjnych, ilość zajęć w ciągu dnia i wynikające z tego obowiązki ucznia, a także efekty pracy edukacyjnej)
  2. szkoła jako miejsce wychowywania w duchu wartości społecznych, narodowych i patriotycznych (istotny aspekt wychowawczy szkoły, sposób przekazywania wartości społecznych, narodowych i patriotycznych, a także efektywność pracy wychowawczej)
  3. szkoła jako miejsce umożliwiające nawiązywanie relacji społecznych, znajomości, przyjaźni (szkoła jako miejsce, w którym uczeń ma możliwość nawiązywania różnych relacji społecznych i wpływ jaki mają one na rozwój młodego człowieka)
  4. szkoła jako miejsce rozwijające talenty i zainteresowania (szkoła jako „kuźnia talentów”, miejsce rozwijania zainteresowań uczniów,  dodatkowe zajęcia organizowane w szkole, ich atrakcyjność dla uczniów)
  5. szkoła jako miejsce umożliwiające rozrywkę i miłe spędzanie czasu (również wolnego) w gronie rówieśników (sposoby organizowania przez szkołę czasu wolnego dla młodzieży, potrzeby uczniów w tym zakresie, częstotliwość oraz zakres podejmowanych zadań)

Oba zespoły do wystąpień przygotowały się rzetelnie i odpowiedzialnie. Dyskusja była bardzo merytoryczna, a obserwatorzy mieli możliwość zmiany swojego stanowiska oraz mogli je uzasadnić. Debata, która odbyła się w pierwszym dniu wiosny, stanowi ważne działanie wychowawcze; umożliwia wymianę informacji, poglądów na istotne aspekty życia szkolnego, wpływa na lepszą integrację środowiska uczniowskiego, umożliwia wyjaśnienie niejasności związanych z obowiązkami szkolnymi, pracą nauczycieli, organizacją procesu kształcenia i wychowania. Ta forma spotkania kształtuje szacunek do poglądów innych osób, uczy odpowiedzialności za własne działania, motywuje do większej samodzielności i zachęca do inicjatywy zespoły uczniowskie. Spostrzeżenia, tezy i argumenty przekazane przez uczniów stanowić będą podstawę do klasowych dyskusji nad wieloma interesującymi zagadnieniami z życia szkoły.

P.G.