Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Wpisany przez Administrator
czwartek, 07 maja 2015 09:36

WTZ 22      5 maja obchodzimy w Polsce, a co się z tym wiąże także w naszej szkole Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Data ta nie została wybrana przypadkowo. W tym samym czasie w Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

 

Jego głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jestł okazją, by przypomnieć, że osoby niepełnosprawne intelektualnie są wśród nas, są częścią naszego społeczeństwa… są naszymi sąsiadami, kolegami z klasy… Tak jak my chcą poznawać świat, rozwijać się, tworzyć, cieszyć, rozmawiać, przyjaźnić się, tęsknić, dążyć do czegoś, przeżywać sukcesy i porażki.

     Osoby niepełnosprawne intelektualnie są wśród nas, są częścią naszego społeczeństwa. Kiedy pojawiają się na ulicy czy w sklepie, przyciągają uwagę. Ich niejednokrotnie odmienne zachowanie i wygląd budzą zaciekawienie, zdziwienie, sensację. Zazwyczaj bywa to dla nich krępujące.  Celem obchodów Dnia Godności było podkreślenie faktu, że niepełnosprawność intelektualna nie może być przyczyną dyskryminacji i wykluczenia żadnego człowieka.

Musimy wiedzieć, że niepełnosprawność umysłowa:

  • Dotyka około 1%  wszystkich ludzi na świecie.
  • Jest stanem, a nie chorobą.
  • Może być skutkiem nieprawidłowej budowy lub uszkodzenia mózgu w życiu płodowym, w czasie porodu lub krótko po urodzeniu.
  • Często, zwłaszcza przy głębokiej niepełnosprawności intelektualnej, występuje łącznie z innymi niepełnosprawnościami i chorobami.
  • Głównym problemem w niepełnosprawności intelektualnej są trudności w rozumieniu oraz uczeniu się z wykorzystaniem myślenia logicznego i pamięci. Mocną stroną osób z niepełnosprawnością intelektualną są dobre emocje i możliwości w zakresie funkcjonowania społecznego z dużą dozą odpowiedzialności.
  • Osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą się łatwiej przy wykorzystaniu konkretów, poprzez praktyczne działanie oraz powtarzanie określonych zadań.
  • Ważne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w okresie przygotowywania do pracy, a następnie już w czasie jej wykonywania są:  poczucie bezpieczeństwa, sprzyjająca atmosfera, akceptacja oraz doświadczanie sukcesów.

       Celem obchodów Dnia Godności było podkreślenie faktu, że niepełnosprawność intelektualna nie może być przyczyną dyskryminacji i wykluczenia żadnego człowieka.

      Tego dnia w naszej szkole miało miejsce kilka ciekawych przedsięwzięć związanych z propagowaniem szacunku i tolerancji wobec osób nie w pełni sprawnych:

       Przedstawiciele klas I b i III c gimnazjum oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wraz z p. Dorotą Brodzik oraz p. Eweliną Głuchowską odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej – placówkę, prowadzoną przez Krasnostawskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Ze specyfiką pracy z osobami o różnych typach niepełnosprawności zapoznał uczniów kierownik WTZ – p. Wiesław Podgórski, na jego ręce złożyliśmy podziękowanie za trud i poświęcenie włożone w pomoc ludziom niepełnosprawnym.

  • na szkolnym korytarzu wyeksponowane zostały antyramy związane tematycznie z Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uczniowie oprócz garści informacji dotyczących tego święta, mogli przeczytać również o mitach i stereotypach funkcjonujących w naszym społeczeństwie związanych z osobami niepełnosprawnymi,

  • w szkolnym radiowęźle została nadana krótka audycja dotycząca Dnia Godności,

  • w telewizorze znajdującym się na korytarzu szkolnym została pokazana prezentacja multimedialna, w której zaprezentowano m.in. rodzaje niepełnosprawności oraz związane z nimi ograniczenia, uczniowie mogli również zapoznać się z „Praktycznym poradnikiem savoir – vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością”.  

 

E. G. i A. Z.


WTZ_01WTZ_02WTZ_03WTZ_04WTZ_05WTZ_06WTZ_07WTZ_08WTZ_09WTZ_10WTZ_11WTZ_12WTZ_13WTZ_14WTZ_15WTZ_16WTZ_17WTZ_18WTZ_19WTZ_20WTZ_21WTZ_22

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone