Życie to najcenniejszy dar, uczymy się je chronić i ratować.
wtorek, 31 marca 2015 08:19

Ratownictwo 05Dzieci często są pierwszymi świadkami wypadku, to one pierwsze pojawiają się na miejscu zdarzenia. Powinny być przygotowane do tego aby w miarę swoich możliwości podjąć czynności udzielania pierwszej pomocy przed przybyciem karetki pogotowia.

Dlatego w naszej szkole w klasie II a zorganizowano zajęcia, które miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Wszelkie informacje dotyczące pierwszej pomocy w bardzo ciekawy sposób zaprezentował drugoklasistom zawodowy ratownik medyczny, pan Grzegorz Witkowski. Na początku zajęć dzieci utrwaliły wcześniej znane już numery telefonów alarmowych. Uczyły się m.in, w jaki sposób właściwie wezwać pomoc do poszkodowanego, ocenić jego stan i jak go zabezpieczyć przed przyjazdem karetki. Prowadzący pokazał również jak należy postępować w przypadku zadławienia. Najwięcej emocji wzbudził jednak pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Następnie pod czujnym okiem pana ratownika dzieci mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

Zajęcia z ratownikiem uświadomiły dzieciom, jak ogromne znaczenie ma znajomość podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy, dlatego też, nasi uczniowie na pewno nie przejdą obojętnie koło osoby potrzebującej ich pomocy.

Każdy z nas, także Ty, może się nauczyć udzielania pierwszej pomocy. To zaledwie kilka prostych czynności, dzięki którym będziesz mógł uratować komuś zdrowie, a nawet życie!

Dziękujemy panu Grzegorzowi za wyjątkowo interesujące zajęcia!

R.K.