Akcja ratownicza w Czwórce.
sobota, 09 marca 2013 18:41

Ratownicy

Wszystko trwało kilka minut. Liczył się czas! Na korytarzu leżał nieprzytomny nastolatek. Jego koleżanka Patrycja próbowała mu pomóc. Oceniła sytuację, ułożyła go w pozycji bezpiecznej i poprosiła o pomoc przechodzącą obok osobę. Telefon do dyspozytorni wykonał świadek wypadku. Chwilę później na końcu korytarza na drugim piętrze  pojawili się wezwani ratownicy.

Pewnym i szybkim krokiem minęli zgromadzony tłum uczniów, kierując się do leżącego na korytarzu młodego człowieka.  Błyskawicznie ocenili sytuację, próbowali nawiązać kontakt z chłopakiem. Leżał  i nie reagował na to co dzieje sie dookoła niego. Ratownicy sprawdzili u leżącego puls i oddech. Sprawdzili, czy nie ma widocznych obrażeń. Jeden z ratowników wypytywał zdenerwowana dziewczynę o szczegóły zdarzenia.  Chwilę później kierownik zespołu ratowników podjął decyzję o przeniesieniu nieprzytomnego chłopaka do czekającej  przed budynkiem karetki. Unieruchomili go i niosąc  na noszach skierowali się w stronę schodów.

Wszystko wyglądało bardzo dramatycznie i wiarygodnie. Na szczęście były to tylko ćwiczenia i pokaz akcji ratunkowej w wykonaniu studentów ratownictwa medycznego. "Poszkodowany" Szymon, cały i zdrowy, cierpliwie znosił wszystkie zabiegi paramedyków. Próbował co prawda delikatnie protestować podczas przewrotki na noszach, ale ze względu na solidnie unieruchomione kończyny i głowę - protest nie odniósł oczekiwanego rezultatu. W rezultacie Szymon mógł podziwiać z bliskiej odległości piękne wzory wykładziny korytarza wisząc nad nią równolegle niczym lewitujacy fakir.

Szkoła nasza we wrześniu 2011 r. nawiązała współpracę z Lubelskim Uniwersytetem Medycznym. W ramach tej współpracy studenci Ratownictwa Medycznego prowadzą z uczniami zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 6 marca 2013 r. w ramach programu „Bezpieczna szkoła- bezpieczny uczeń” odbyły się zajęcia z młodymi ratownikami: Grzegorzem Witkowskim, Pauliną Walczak, Sebastianem Chmielewskim i Maciejem Wąchockim, którzy prezentowali uczniom gimnazjum technikę RKO, udzielanie pomocy w przypadku zakrztuszenia, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej, bezpiecznej.  Zajęcia te cieszą się zawsze olbrzymim zainteresowaniem młodzieży. Podczas zajęć w sposób teoretyczny i praktyczny mogą zapoznać się z technikami ratowniczymi, wziąć udział w pozorowanej sytuacji związanej z wypadkiem, wcielić się w role ofiary, ratownika, świadka. Zakończeniem spotkań w klasach był opisany powyżej brawurowo zaprezentowany pokaz ratowniczy. Zajęcia z ratownikami są zawsze bardzo widowiskowe, prowadzący podczas prezentacji wykorzystują pomoce typu fantom, nosze, zestaw do resuscytacji. Spotkania poprzedzone są zajęciami prowadzonymi w ramach Edukacji Dla Bezpieczeństwa w gimnazjum.