Wyklęci - Niezapomniani
wtorek, 06 marca 2012 11:47

Wykleci-Niezapomniani_7        1 marca obchodziliśmy po raz drugi nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – ustanowione prze Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w lutym 2011 roku. 2 marca w naszej szkole odbył się apel ku pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowany przez uczniów gimnazjum.

Dowiedzieliśmy się, że "żołnierze wyklęci" to określenie walczących o niepodległość i stawiających opór komunizmowi w Polsce i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 1944 – 1963. Poznaliśmy sylwetki niektórych  z tych bohaterów, a ich historie zostały umieszczone na specjalnej wystawie. Uczniowie podczas godzin wychowawczych mieli okazję obejrzeć film pt. „Inka 1946 – Ja jedna zginę”, dzięki któremu zapoznali się z historią młodej dziewczyny zamordowanej za odmowę składania zeznań obciążających innych żołnierzy jej kompanii.

Celem Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest upamiętnienie ich ofiary dla ojczyzny oraz odkrycie prawdy, która kiedyś była sfałszowana i zdeformowana.

N.D,  J.S
Wykleci-Niezapomniani_1Wykleci-Niezapomniani_2Wykleci-Niezapomniani_3Wykleci-Niezapomniani_6
Wykleci-Niezapomniani_8Wykleci-Niezapomniani_5Wykleci-Niezapomniani_4