PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA
czwartek, 06 października 2011 15:56

Nauka_technik_pierwszej_pomocy_przedmedycznej_2  W ubiegłym tygodniu uczniowie gimnazjum mieli okazję dokształcić się z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W ramach współpracy z absolwentami  zaproszony przez nas Grzegorz Witkowski, student II roku Ratownictwa Medycznego w Lublinie  przeprowadził zajęcia, podczas których wraz z nauczycielem EDB przekazywał  umiejętności niezbędne do indywidualnego udzielania pierwszej pomocy w różnych warunkach zagrażających życiu i zdrowiu oraz opowiedział o zachowaniach w sytuacjach kryzysowych.

Pod kierunkiem instruktora uczniowie przy użyciu fantoma wykonywali resuscytację oddechowo-krążeniową, układali poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, przećwiczyli też fikcyjną rozmowę z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. To ostatnie z wymienionych zadań wcale nie należało do najłatwiejszych. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno w gimnazjum jak i szkole  podstawowej, zaś uczniowie uświadomili sobie, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że w momentach zagrożenia ludzkiego życia, doświadczenie zdobyte podczas tych zajęć przełoży się w przyszłości na działania praktyczne.

Magdalena Nawrocka

Nauka_technik_pierwszej_pomocy_przedmedycznej_3Nauka_technik_pierwszej_pomocy_przedmedycznej_8Nauka_technik_pierwszej_pomocy_przedmedycznej_8Nauka_technik_pierwszej_pomocy_przedmedycznej_5