Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Dzień Patrona 2009
Wpisany przez Administrator
niedziela, 31 stycznia 2010 10:50

„Podążamy drogą, którą wyznaczył nasz Patron”

 

2009_Dzien_patrona3W dniu 16 października 2009 roku, już po raz czwarty, obchodziliśmy święto Patrona naszej szkoły – Ojca Świętego – Jana Pawła II.

Młodzież naszego gimnazjum pod opieką pani Doroty Szewczak, Magdaleny Nawrockiej oraz siostry Danuty Grzesiak i księdza Roberta Mielnika przygotowała słowno-muzyczną oprawę uroczystości w kościele pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego dla mieszkańców całej parafii, rozpoczętą słowem wstępnym wygłoszonym przez księdza Henryka Kapicę. Duchowny wspominał postać Papieża – Polaka, przybliżał uczniom wartości, jakimi kierował się ich Patron, wzywał do zachowania w sercach nauk Ojca Świętego.

Po mszy świętej młodzież wraz z wychowawcami wróciła do szkoły, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, wzięli w nich udział zaproszeni goście: władze kościelne, władze miasta, przewodnicząca Rady Rodziców, dyrektorzy szkół, przedszkoli, młodzież, nauczyciele i rodzice.

Część oficjalna rozpoczęła się przemówieniem pani dyrektor – Alicji Kasprzak – Żeżuły, która bardzo serdecznie powitała zebranych gości, a następnie przybliżyła zgromadzonym działania młodzieży i nauczycieli związane z realizacją testamentu Jana Pawła II. Wśród zobowiązań nawiązujących do postaw Patrona znalazły się m. in.: czytanie i analizowanie encyklik papieskich, organizowanie pomocy koleżeńskiej w szkole, praca nad poprawą zachowania, zbiórki klasowe na rzecz misji, odwiedziny w domach dziecka, praca nad kulturą języka, modlitwa za wspólnoty klasowe, pomoc kolegom w nauce, przygotowanie i przeprowadzenie quizu wiedzowego o Patronie szkoły, praca w ogrodzie papieskim, wykonanie albumu o Janie Pawle II, zbiórka pieniędzy i wpłacenie ich na konto Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia, zdobycie jak najwyższej liczby punktów na sprawdzianie szóstoklasisty, praca nad sobą, porządkowanie zaniedbanych grobów żołnierzy, modlitwa w intencji Patrona, wypracowanie na semestr średniej ocen klasy co najmniej 4,0. przygotowanie części artystycznych poświęconych życiu i działalności Patrona. Pani dyrektor przypomniała, że wykonując konkretne zadania, młodzież coraz częściej świadczy w swoich środowiskach
o tym, że warto być dobrym, że warto pomagać i dostrzegać potrzeby innych.

Kolejnym uroczystym momentem było złożenie ślubowania przez uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej na sztandar szkoły.

Miłym akcentem spotkania były liczne nagrody, ufundowane przez Burmistrza Miasta dla laureatów szkolnego konkursu związanego z osobą Jana Pawła II. Kolejną niespodzianką było wręczenie gościom, nauczycielom i uczniom specjalnego wydania gazetki szkolnej, wydanej przez uczniów naszego gimnazjum pod opieką pani Moniki Skrzypy. W gazetce znalazły się m.in. ciekawostki o Papieżu, przepis na słynne kremówki, lista postanowień uczniowskich na rok szkolny 2009/2010 czy dotychczasowe wspomnienia „Dni Patrona” w naszej szkole.

Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy I B gimnazjum przygotowani przez panie – Alicję Skiba oraz Sylwię Szymańską zaprezentowali montaż słowno-muzyczny – „Śpiewamy Tobie Ojcze Święty.” Podczas występu przypomnieli historię życia Papieża. Przedstawienie uświetnił występ szkolnego zespołu muzycznego „Jak zawsze” pod kierunkiem pana Leszka Darmochwała.

Widzowie mieli świetną okazję do chwili refleksji na temat wartości głoszonych przez Ojca Świętego, jego niezapomnianych słów, żartów, gestów i miłości, którą obdarowywał wszystkich napotkanych na drodze swego życia.

Przede wszystkim jednak uświadomiliśmy sobie, że Papież – Polak wciąż jest żywy w naszych sercach.

S.Sz., A.I., fot.: M.S.

2009_Dzien_patrona12009_Dzien_patrona22009_Dzien_patrona3

2009_Dzien_patrona42009_Dzien_patrona52009_Dzien_patrona6

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone